Srečno potepuh

  • Srečno potepuh

Srečno potepuh

Ohranjenost:   Dobra
Dobro ohranjena knjiga brez oznak besedila. Rahlo potemnela. Robovi platnic in ovitka so porumeneli. Ovitek je na robovih obrabljen. Na robovih knjige so porumenele lise. Na prvem listu je nekaj manjših pik / črtic.

Opis

Celih enaindvajset let se je potepal po svetu, nekega dne v oktobru 1938 pa se postarani potepuh Francis Phelan vrne v svoje domače mesto Albany. Na pokopališču si želi kot grobar zaslužiti za naslednjo steklenico pijače. Halloween je, dan duhov, in mrtvi začenjajo govoriti. Spominjajo ga na minule dni sreče, na njegovo življenje, ko je bil še mlajši, zanesljivejši oče, politično aktiven delavec in izreden igralec baseballa. Govorijo pa tudi o njegovi krivdi. Dva mrtva namreč ne bi ležala tam brez Francisa: stavkokaz, ki mu je Francis z dobro vrženim kamnom razbil glavo, in njegov mali Gerald, ki je svojemu pripitemu očetu padel z mize za previjanje na tla. Krivda je pognala Francisa v tujino in v samouničenje, želja po poznejši spravi ga je zdaj pripeljala nazaj. Celo življenje je bežal pred svojo preteklostjo, zdaj pa bo stopil pred njo.

V umetniško zgrajenih zaporedjih, retrospektivah in sanjskih sekvencah prikazuje William Kennedy svojega junaka, kako išče razlago za nerazložljive dogodke, obseden z vprašanjem, zakaj vedno le redki dobijo in mnogi izgubijo. Francis si vztrajno prizadeva, da bi dal smisel svojemu življenju in ga častno pripeljal do konca. Spomini ga preganjajo, ko se s svojo tovarišico Helen dva dni in dve noči potepa po ulicah Albanyja. V obupnem boju proti tolpi pretepačev, ki se izdajajo za predstavnike pravice in reda, stopi na stran tistih, ki so brez sleheme pravice, in zgodi se nov uboj...

Z jezno ironijo opisuje Kennedy svet, v katerem ljudje občutijo zatiranje in poniževanje kot železen zakon. Toda potepuh Francis Phelan se upre temu sramotnemu urejanju od »zgoraj« in od »spodaj«; reši se madeža zlobe - kot človek, ki je iz trpljenja usmeril pogled na popolno, nemogoče in nedosegljivo.

William Kennedy je za tretji roman iz svojega »albanyjskega ciklusa« dobil Pulitzerjevo nagrado in »National Book Critics Circle Award«. Z romanom Srečno, potepuh (Ironweed) se je avtor v Združenih državah uveljavil kot ugleden literat.

William Kennedy se je rodil leta 1928 v Albanyju v državi New York kot sin policijskega uradnika irske-katoliškega porekla. Študiral je ameriško literaturo na frančiškanski univerzi, potem je bil dolga leta urednik časopisa »Albany-Times-Union«, nato svoboden novinar in nazadnje glavni urednik »San Juan-Stara« na Puerto Ricu. Leta 1961 se je Kennedy z ženo in tremi otroki vrnil v Albany in tam začel delati kot svoboden pisatelj. Do zdaj je objavil že štiri romane.

- Opremil: Jure Jančič

Cena
3,00

Podatki
Avtor William Kennedy
Jezik Slovenski
Letnik 1989
Št. strani 216
Velikost 22 cm
Vezava Trda
Založba Drava

Ne pozabite na te izdelke